Preoblikovanje sistemov in infrastruktur

Načela vernakularnega oblikovanja služijo kot navdih za nove predstave o tehnologijah, infrastrukturah in proizvodnih procesih. Naravni sistemi lahko predstavljajo učinkovite modele krožnih in regenerativnih sistemov, ki imajo ključno vlogo pri omogočanju načina življenja v sožitju z Zemljo in ne prek njenega izkoriščanja. Sodobna tehnologija in nova znanstvena spoznanja omogočajo razvoj prilagodljivih sistemov in infrastrukture, ki delujejo v skladu z enakimi standardi, kot veljajo za inženirsko izredno napredne industrijske sisteme, hkrati pa nimajo enakega bremena na okolje.

V tem sklopu so predstavljeni

Angel Chang
Grown.bio
Jane Withers Studio in Anupama Kundoo Architects
Low Tech Magazine
Atelier LUMA z Assemble in BC architects
Margent Farm in Practice Architecture
Mario Cucinella Architects in WASP
Marjan van Aubel

Material Cultures
mischer’traxler
Ooze architects & urbanists
Practice Architecture PriestmanGoode
Prostorož
Qwstion
Rotor DC
Ruben Warnshuis
Saferock
SILO

1

Embalaža iz podgobja

Licenca podjetja Ecovative,
izdelal laboratorij Grown.bio
2016–danes

Kompoziti iz podgobja so iz posebne vrste gliv, ki lahko rastejo na kmetijskih odpadkih in s pomočjo omrežja nitastih hif vežejo delce v trdno obliko. Ta material je primeren za embalažo, saj je izolativen, blaži udarce in ga je mogoče vzrediti v modelih poljubnih oblik. Po uporabi ga lahko uporabite za domači kompost.

1

2

2

Atelier LUMA

Atelier Luma, Assemble
in BC architects & studies
2019–danes

Atelier Luma je oblikovalski raziskovalni laboratorij iz Arlesa, v katerem se ukvarjajo z raziskovanjem kulture, virov in znanja okoliške naravne regije. Cilj njihovih raziskav na področju biomaterialov in gradenih postopkov je omogočiti uporabo materialov, ki ne temeljijo na ekstraktivni industriji in so izdelani iz odpadnih snovi ali stranskih proizvodov lokalnih kmetijstva in industrije.

3

3D-natisnjena hiša Tecla

Mario Cucinella Architects in WASP
3D-natisnjena zemlja
2012–danes

3D-natisnjen bivanjski model je izdelan iz lokalno pridobljene prsti. Tehnologija, pri kateri sodelujeta arhitekt in strokovnjak za 3D-tiskanje, občutno razširi možnosti gradnje s zemljo, kar se tiče oblike, natezne trdnosti in hitrosti gradnje, običajno pa pri njej praktično ne nastajajo nobene odpadne snovi.

3

4

4

Profilirane plošče iz konopljinih vlaken

Margent Farm in Practice Architecture
2019
Konopljina vlakna in sladkorna smola

Na kmetiji Margent Farm so razvili profilirane plošče iz konoplje kot naravno alternativo gradbenim proizvodom z visoko porabo ogljika, na primer profiliranim jeklenim ploščam, PVC-ju in cementu za notranji omet ali zunanjo zaščito pred dežjem. Plošče so izdelane iz dolgih konopljinih vlaken in vezane s smolo na osnovi sladkorja.

Foto: Oscar Proctor

»Zamisli, ki so jih sprva imeli za nezaslišane, trapaste ali radikalne, so postopoma postale nekaj, v kar so ljudje po svojem mnenju vedno verjeli.«

— Rebecca Solnit

5

Mesto tisočerih zbiralnikov

OOZE architects & urbanists: Eva Pfannes, Sylvain Hartenberg; ekipa: Jesse Honsa, Nilofer Tajuddin, Hsoc Mathai George
Projekt je nastal v sklopu strategije Voda kot vzvod za prilagodljiva mesta v Aziji
2018–danes

Ta urbanistični načrt za indijsko mesto Čenaj ponuja celostno rešitev težav, kot so poplave, pomanjkanje vode in onesnaženje. Zasnova predlaga prilagodljivo urbano pokrajino, ki povezuje zgodovinske mestne zbiralnike s kanali, rekami in novim zelenim omrežjem zasajenih jarkov, konstruiranih močvirij in bajerjev za zadrževanje vode.

5

6

6

Water Loop

Koncept: Jane Withers Studio
Arhitekturna zasnova: Anupama Kundoo Architects
Hidrolog: Dr. Naho Mirumachi, King’s Water Hub na King’s College London
Grafično oblikovanje: November
2020

Water Loop je iniciativa za izdelavo novega krožnega modela javnih stranišč, ki časti vodo in povezuje človeške in okoljske sisteme. Projekt prikazuje trajnostne prakse tako, da so viden in interaktiven del zasnove stavbe.

7

Solarna plošča

Marjan van Aubel Studio
PET, bakrene žice, sloj OPV (organsko črnilo na osnovi prevodnega polimera ali molekul)
2019

Obarvane transparentne solarne plošče z manjšim materialnim vplivom proizvajajo električno energijo in ustvarjajo novo estetiko obnovljive energije. Izdelane so bile z mislijo na izračun, da bi Zemlja v eni uri lahko prejela dovolj sončne energije za zadovoljitev celoletnih potreb po električni energiji.

Photo by Buro Bélen

7

8

8

Get Onboard

PriestmanGoode
2019

Pladenj za obroke na letalu predstavlja alternativo plastični posodi za enkratno uporabo, ki prispeva k 5,7 milijona ton odpadkov, ki jih vsakoletno ustvari letalska industrija. Na osnovi krožnih oblikovalskih načel je različica podjetja PriestmanGoode zasnovana tako, da je čim lažja, in je v celoti izdelana iz biološko razgradljivih, užitnih ali kompostnih materialov, kot so kavne usedline, ličje kokosovih orehov in vaflji.